  • STD 1288-S14M Timing Belt 92 Teeth
Description STD 1288-S14M Timing Belt 92 Teeth Replacement or STD S14M-1288 toothed belt, Pitch 14mm, width(mm): 30 35 38 40 45 50 55 60 65 70 75 80 80 90 95 100  115 140 170mm, any width cut by your request. Specification Model Number Label: S14M, STPD14M, STS S14M, STD S14M-1288 Type:  Standard component, STD S14M Closed-loop Timing Belt Material:  Neoprene rubber with fiber glass core Belt Height: 10.2mm Tooth Height: 5.30mm pitch:   14mm Tooth nubmer: width: 30 35 38 40 45 50 55 60 65 70 75 80 90 100 115 140 170mm,or customized is_customized:  Customizing all kinds of STD S14M Timing Belts Package:  1pcs STD 1288-S14M Timing Belt 92 Teeth Replacement Performance:Tensile strength ≧400N/mm,Reference Tension: 320N/mm(Elongation≦4%), Hardness 75±5 STD 1288-S14M Timing Belt 92 Teeth Feature: STD/STS S14M Belt are S-Toothed Rubber Synchronous Belt. suitable for High Torqure Transmisson. Note: If You didn’t find the Required Type or model , We Can Provide Customized Service,We will make it in 3 days !!